4 Kasım 2010 Perşembe

Merch Ne Demek.

Merch (Mörş) kelimesi İngilizcedeki “Merchandising” kelimesinin ülkemizde kısaltılarak halk arasında kullanılmasından türemiştir. Kelimenin Türkçe anlamını ve neyi ifade ettiğini bilmesek de merch (mörş)kelimesini iş hayatında sıkça kullanıyoruz. Tam olarak Merchandising kelimesinin Türkçe sözlük anlamından çok, neleri ifade ettiği üzerinde duralım.
  Merchandising, etkinlikler (aktiviteler), planlı, hızlı, aktif perakende satışlar, vitrinleri ürün ile doldurma, sergileme, donatma yöntemleri, ürünleri vitrinlerde  gösterme teknikleri, ücretsiz numunelerle son kullanıcıya ulaşma yöntemleri, vitrinlerde anlık şok etkileri  görüntüleme, ürünleri vitrinlerde özel fiyatlandırma, ürünlerin vitrinlerde ve raflarda  konuşmasını sağlama, doğru fiyatlandırma, özel teklif yöntemleri, pazarlama yöntemi ve dahası gerçek pazarlamayı ifade eder.
   Yeni bir ürünün veya bölgeye yeni girmeye çalışılan bir ürünün, perakende satış başarısı, merchandising (aktivite) çalışmasına bağlıdır. Ürünlerin  aktivitelerle son kullanıcıya, cazip ve sistemli bir şekilde sunulması gereklidir. Son kullanıcının ihtiyaçlarını algılayarak , ikna edici bir sunuşla sonuca ulaşılabilinir.
    Son kullanıcılar alış-veriş yapmak için mağazaya girdiklerindezihinlerine kazınmış olan ürünlere doğru yönelirler”.Zihinlerine kazınan bu markalar ve bu ürünler müşterileri devamlı olarak kendilerine çağırırlar. Pazarda başarılı bir paya sahip olmak isteyen ürünlerin ise işte tam burada etkili bir Merchandising (Aktivite)çalışmasına ihtiyaçları vardır. Çünkü müşterilerin zihinlerinde konuşamayan ürünlerini, aktivite çalışmaları ile konuşturmalıdırlar.  Rakip firmanın ürünleri, başarılı bir Merch(Aktivite) çalışması ile  müşterinin zihninde gölgede bırakılabilir. Başka bir deyişle çekici sunuş teknikleri, doğru bilgiler ve cazip şartlar ile konuşturulan ürünlerin, müşterilerin alışveriş sepetlerine girmeye başladığını görmek, merch çalışmasının doğru bir şekilde yapıldığının göstergesidir.
     Sonuç olarak Merch çalışması ürünün kendine güvenmesini, hizmet kalitesinin yükselmesini, doğru yerde doğru zamanda ürünün düzgün sunulmasını, ürünün doğru fiyatlandırılmasını, markanın güven ve süreklilik sağlamasını ve marka imajının yükselmesini sağlar.

     Hiç yorum yok:

     Yorum Gönder